Start / Blog / „Toksyczni rodzice” - recenzja książki

„Toksyczni rodzice” - recenzja książki

2014-07-14, 0

Jak się uwolnić od bolesnej spuścizny i rozpocząć nowe życie? Takie oto pytanie można przeczytać na okładce książki. Odpowiedzi znajdziemy w środku.

Świadomą drogą przez depresję

„Toksyczni rodzice” – Susan Forward, Wydawnictwo Czarna Owca.

Jak sobie pomóc?

„Toksyczni rodzice” wydawnictwa Czarna Owca i autorstwa Susan Forward to książka, która odmieniła życie tysięcy Amerykanów. Sprawiła, że dorośli ludzie zaczęli inaczej patrzeć na swoje relacje z rodzicami i zmienili swoje podejście do świata.

Dla kogo są „Toksyczni rodzice”? Dla większości osób, które czują, że to z rodzinnego domu wynieśli dziwne przyzwyczajenia, lęki, niedobre nawyki, a także traumatyczne wspomnienia. Jest dobra wiadomość! Dzięki tej książce będziecie mogli uporać się ze swoimi problemami i stać się naprawdę lepszymi ludźmi.

 

Kim są toksyczni rodzice?

Jak poznać toksycznego rodzica? Po tym, że kiedy o nim myślisz lub kończysz spotkanie z nim, czujesz się naprawdę okropnie. Taki rodzic często przereagowuje, potrafi być wybuchowy, nie umie powściągnąć emocji, obraża cię, poniża, używa manipulacji, a po każdej rozmowie z nim czujesz, że nie zostałeś wysłuchany. Toksyczni rodzice nie szanują swoich dzieci. Zwykle swoim zachowaniem zmuszają podświadomie dzieci do wzięcia odpowiedzialności za ich zachowania. Mawiają „robię to dla twojego dobra”, ale ty czujesz, że niestety absolutnie za zachowaniem tym nie kryje się nic dobrego, szczególnie dla ciebie.

 

Tyrania manipulowana

Oczywiście do toksycznych rodziców zaliczyć możne przede wszystkim alkoholików, narkomanów, kryminalistów, sadystów i gwałcicieli. To wersja najgorsza. Są jednak rodzice, którzy na pierwszy rzut oka wcale toksycznymi przez środowisko nie zostaną nazwani. To ludzie, którzy dbają o swoją reputację i na pokaz wykonują pewne zachowania lub czynności. W domu niestety wszyscy domownicy biorą udział w „spisku” przeciwko całej reszcie świata. Tak się dzieje w domach, gdzie rodzic na przykład wyżywa się psychicznie na swoich dzieciach. Wyzywa ich od najgorszych. I mimo, iż jest szanowanym panem radnym lub przedsiębiorcą, to w domu zachowuje się jak psychopata. Cała rodzina na tym cierpi, ale poza domem nikt z domowników nie powie choć jednego złego słowa na tatę. Strach, słąbość i toksyczne współuzależnienie drugiego z rodziców może być tak duże, że ratunek dla dzieci wychowanych w takich domach nigdy nie nadchodzi.

„Mama zawsze chciała, żebym była prawdziwą damą. Pragnęła wiele. Kiedy nic sobie z tego nie robiłam, próbowała mnie zawstydzić i w ten sposób narzucić swoje racje. Chciała dobrze, naprawdę. Powinnam nauczyć się przyjmować drobne uwagi krytyczne, bo jest to jedyna droga do doskonalenia się.”

„Rodzice perfekcjoniści zdają się żyć iluzją, że jeśli dołożą starań, aby ich dzieci były doskonałe, będą wówczas idealną rodziną”.

„Strach, że nie będą dłużej potrzebni, skłania wielu kontrolujących rodziców do ciągłego wzmacniania poczucia bezsilności w swoich dzieciach”.

Te cytaty pochodzą od autorki książki „Toksyczni rodzice” i są wyznaniami jej pacjentów. Czy znacie te sytuacje? Czy i wy często byliście ofiarami zniewagi ze strony rodziców? Czy czuliście, że permanentnie nie spełnialiście oczekiwań swoich rodziców? Jeśli tak, ta książka jest właśnie dla was!

 

Czuję się winny, odczuwam strach

Bycie dzieckiem toksycznych rodziców to stan trwały. To uczucie strachu, winy, złości lub smutku, które towarzyszy ci w kontaktach z twoimi rodzicami od… zawsze. Toksycznymi rodzicami nie są osoby, które zabraniały ci iść na imprezę, kiedy byłeś nastolatkiem. Toksyczni rodzice, to tacy, którzy w twoim dorosłym życiu nadal wzbudzają w tobie bardzo złe emocje. Boisz się rozmawiać ze swoim ojcem lub matką? Czujesz, że ich poziom krytyki lub manipulacji ma ogromny wpływ na twoje życie? A może jeden lub oboje z twoich rodziców nie żyją, ale niejako „zza grobu” nadal pociągają za sznurki w twoim życiu i mają wpływ na twoje postępowanie? Jeśli tak, to warto byś przeczytał książkę Susan Forward.

 

Droga do niezależności

„Toksyczni rodzice” to podręcznik do samouzdrawiania. W cięższych przypadkach oczywiście przydaje się terapia lub pomoc psychologa, w lżejszych, wystarczy ta książka. Pomoże ci zrozumieć relacje, jakie rządzą tobą i twoimi rodzicami. Odnajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania dotyczące twoich uczuć, wspomnień i trudnych relacji. Lektura „Toksycznych rodziców” to droga do odnalezienia własnej tożsamości dorosłego, który został skrzywdzony w dzieciństwie. Pamiętaj, że nie tylko przemoc krzywdzi, także złe słowa, manipulacja, brak odpowiedzialności. To wszystko może mieć wpływ na twoje obecne życiowe wybory. Dzięki tej książce zweryfikujesz swoje poglądy i spojrzysz głębiej, do swojego serca i umysłu.

 

Terapia od złych rodziców

W tym podręczniku znajdziesz także skuteczne techniki zmiany swojego zachowania, radzenia sobie w konfrontacji z toksycznymi rodzicami, a także możliwości wyjścia na prostą. W niektórych przypadkach wystarczy tylko uświadomienie sobie problemu, w innych - praca nad relacją ze złymi rodzicami będzie wymagała od ciebie sporo wysiłku.

Książka podzielona jest na rozdziały omawiające rodzaje toksycznych rodziców, a także możliwości wyjścia z trudnych relacji. Znajdziesz w niej bardzo dużo przykładów osób podobnych do ciebie, którzy mają porównywalne problemy i próbują sobie za pomocą terapii pomóc. Przykłady pochodzą z praktyki psychologicznej autorki.

Warto przeczytać całą książkę, dlatego, że nie zawsze dany typ rodzica, to tylko jeden, konkretny model zachowania. Zwykle to miks różnych postaw i technik manipulacyjnych.

 

Jak poradzić sobie z odrzuceniem?

Dzięki „Toksycznym rodzicom” Susan Forward będzie ci łatwiej skonfrontować się ze swoimi wspomnieniami, ale także stanąć twarzą w twarz ze swoim rodzicem lub rodzicami bez strachu czy złości. Oczyszczenie, które przychodzi po przeczytaniu tej książki może być dla wielu osób bezcenne. Naprawa siebie niesie wolność i stawia dorosłego człowieka w nowej perspektywie wobec rodziny, współmałżonka, własnych dzieci czy przyjaciół. Zadania terapeutyczne, które należy wykonać czy pytania, na które należy sobie odpowiedzieć mogą postawić w zupełnie innym świetle ciebie i twoich rodziców. Czy jesteś gotów podjąć wyzwanie i stawić czoło przeszłości? Ta książka być może uwolni cię od koszmarów dzieciństwa i nada nowy sens twoim relacjom międzyludzkim.

Gorąco polecam.

Przeczytaj również:

Świadomą drogą przez depresję – recenzja książki o depresji i jej leczeniu, opinie o książce

„Świadomą drogą przez depresję” – recenzja

To niezwykły poradnik, dla każdego, kogo dopadają smutki. Przynosi wolność od chronicznego cierpienia.

Czytaj dalej

Nas dwoje, czyli miłosna układanka - recenzja i opinie

Nas dwoje, czyli miłosna układanka - recenzja

Jak stworzyć i pielęgnować związek? Oto podręcznik od serca, dla serca.

Czytaj dalej

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin.
Faceci z sieci