Start / Blog / Najlepsze książki o miłości

Najlepsze książki o miłości

2013-10-05, 13

Najlepsze książki o miłości

Uważam, że nie ma nic piękniejszego dla umysłu i serca jak wieczór z dobrą lekturą.

Fotel lub kanapa, zapalona lampka dająca ciepły klimat, koc na podorędziu, filiżanka ciepłej herbaty z cytryną i… kot sadowiący się na kolanach. Oto obraz współczesnej czarownicy, a może czarodziejki i szamanki. Na pewno kobiety, która bez książek o miłości nie wyobraża sobie życia. Czy Wy też tak macie? Płaczecie wraz z Waszymi bohaterkami, denerwujecie się, kiedy popełniają błędy i liczycie na szczęśliwe zakończenie. A ono, podobnie jak w życiu, nie zawsze nadchodzi. Ale czytać warto, bo to ubogaca i wprowadza nas w świat wyobraźni, ociepla nasze serca i ubogaca duszę. Czytająca kobieta to jeden z piękniejszych widoków, godny niejednego malarskiego dzieła. W poszukiwaniu miłości nie raz już trafiłam na wygodny fotel lub miękką kanapę. Zawsze było warto.

Wiedzę o tym jak powinna wyglądać miłość, co nam daje i jakie są jej konsekwencje czerpiemy na początek z książek. To one są naszą inspiracją i dają wyobrażenie tego, jak wygląda uczuciowe życie innych, nawet tych fikcyjnych bohaterów. Poniżej spis najpiękniejszych porywów serca w literaturze i najlepszych miłosnych książek jakie powstały. Lista tych najlepszych romansów jest otwarta i absolutnie subiektywna. Może Was zainspiruje do przeczytania, a może już znacie niektóre tytuły i macie własne typy. Zapraszam do dyskusji.

Mam nadzieję, że wszyscy mi tutaj wybaczą…

Faceci z sieci

Faceci z sieci, czyli w poszukiwaniu miłości - Katarzyna Gubała

Współczesna powieść miłosna o Karolinie - kobiecie, która szuka ukochanego przez internet. Loguje się na portalu randkowym i przeżywa miłosne przygody z kolejnymi amantami. Czasami bardzo zabawne, a często tajemnicze lub wzruszające. Każdy z facetów z sieci jest inny, każdy może poruszyć jej serce lub nie. Bohaterka poszukuje wytrwale licząc na los, własny rozum i sprzyjające okoliczności. Wierzy, że miłość na nią czeka. Czy Karolina znajdzie tego, kogo sobie wymarzyła? Wielkim plusem książki jest wartka akcja, zabawne dialogi i smaczki w postaci rysów psychologicznych potencjalnych kandydatów do jej ręki.

Romeo i Julia - William Szekspir

Oj, piękna to historia o miłości. Młodzi, piękni i szaleńczo w sobie zakochani. Skłócone rody nie zgadzają się na to uczucie. Scena miłosna na balkonie w Weronie jest jedną z piękniejszych w historii literatury. Romeo (16 lat) wyznaje miłość Julii (14 lat). Kochankowie potajemnie biorą ślub! Nie dane im jednak długo cieszyć się szczęściem. Akcja toczy się wartko, a konflikty piętrzą problemy. I tak od miłosnego zatracenia Szekspir prowadzi nas do przeszywającej serce tragedii. Zakochać się i umrzeć.

Wichrowe wzgórza - Emilli Jane Bronte

Przygarnięty młody przybłęda Heathcliff wyrasta na przystojnego mężczyznę w rodowej posiadłości państwa Earnshaw. Źle traktowany przez spadkobiercę poprzysięga zemstę na całej rodzinie. Kocha się w pięknej Kathy, ale ona wybiera bogatszego. A potem… potem zemsta i miłość wzajemnie się przeplatają pomiędzy rodami, kuzynami, kobietami i mężczyznami. Dwupokoleniowa saga o tym, że zemsta nigdy nie ma słodkiego smaku, a miłość zatriumfuje mimo przeciwności losu. Najpiękniejsza książka o burzliwej miłości. Porywy serca na najwyższych obrotach. Jakakolwiek wersja kinowa przyprawia o łzy i wzruszenia.

Duma i uprzedzenie - Jane Austen

Choć to romans to także powieść obyczajowa. Najważniejsze jest kto, z kim i dlaczego ma się ożenić lub wyjść za mąż. Możliwości mariaży jest wiele. Zarówno wynikających z głębokiego uczucia, jak i chęci podniesienia swojej pozycji społecznej lub finansowej. W tej pajęczynie uczuć wyłania się jednak intryga o miłości dwojga naprawdę niezwykłych bohaterów. Wszystko okraszone dobrym humorem.

Pozycja w konwencji nieco podobna do Wichrowych Wzgórz, jednak bez takiego wielkiego dramatu, napisana lekko i ze swadą. Ulubiona książka miłosna naprawdę wielu miłośników literatury kobiecej. Naprawdę warto – zapewniają Brytyjczycy, którzy od lat w rankingach popularności wybierają „Dumę i uprzedzenie” jako drugą najlepszą angielską powieść (pierwsze miejsce wciąż należy do J.R.R. Tolkiena i jego „Władcy pierścieni”).

Atlas zbuntowany - Ayn Rand

Dagny jest niezwykle pracowitą kobietą pochodzącą z rodziny przedsiębiorców. Spędza całe dni w swoim rodzinnym przedsiębiorstwie kolejowym na wysokim stanowisku. O swoim przeciwniku wie tyle, że istnieje i że jest jej największym wrogiem. Udaremnia rozwój firmy, odbiera jej znajomych, przez niego przyjaciele znikają na zawsze. Gdzie oni są, co się z nimi dzieje. Kim jest John Galt? Dagny próbuje rozwikłać tajemnicę. Poszukuje człowieka, który ma wyższy cel, niż tylko zniszczyć jej przedsiębiorstwo. John Galt podobno chce zatrzymać silnik świata. Miedzy nienawiścią a miłością przebiega bardzo cienka linia. Kto kogo zniszczy? Wygra miłość, nienawiść czy zemsta.

Ayn Rand przedstawia w niej stworzoną przez siebie filozofię obiektywizmu. Doskonała pozycja dla tych, którzy oprócz romansu, w książkach szukają mądrości. Wspaniale pokazany mechanizm rozwoju i upadku ludzkich indywidualności. Do przeczytania koniecznie - dla absolwentów szkół ekonomicznych, specjalizacji marketingowych i każdego, kto chce zrozumieć budowę silnika, który napędza świat! Dla naprawdę ambitnych – 1200 stron. Najpiękniejsza książka o wolności ludzkiego umysłu opowiedziana przez pryzmat wielkiej namiętności.

Dziennik Bridget Jones - Helen Filding

Historia kobiety, która wciąż trafia na nieudaczników. Kiedy postanawia z tym skończyć i przerwać złą passę znów wpada w sidła nieudacznika (w filmowej wersji Hugh Grant, więc która z nas nie wpadłaby po uszyJ). Tymczasem dookoła niej krąży jak satelita facet w sweterku w renifery. Nijaki, nieciekawy i absolutnie nie atrakcyjny dla poszukującej trzydziestki. A jednak! Dziennik Bridget Jones to numer jeden na liście każdej kobiety, która lubi książki o miłości, wspaniały romans i zabawną fabułę. Boki zrywać.

Jedz, módl się, kochaj - Elizabeth Gilbert

Prawdziwy hit ostatnich lat i doskonała pozycja dla kobiet, które stawiają na samorozwój albo czują, że postawić powinne. Książka o zmianie, rzuconym losowi wyzwaniu. Bohaterka postanawia odwiedzić Italię, Indie i Indonezję. Pragnie jeść, rozwijać się duchowo i… kochać, choć jej serce dopiero niedawno zostało złamane. Książka o miłości, ale niebanalnej. Wspaniałe są smaczki związane z opisami zachowań Włochów, życiem w jogińskiej aśramie i miłości przez małe eM.

Nigdy w życiu - Katarzyna Grochola

Książka o miłości niełatwej. Pokiereszowana życiowo Judyta próbuje wyjść na prostą. Nie ma ochoty na żadnego faceta. Zamiast tego ma córkę, którą musi się zająć (choć tak do końca nie wiadomo, kto kim lepiej się opiekuje) i projekt budowy domu, który sobie wymyśliła. Trudy i znoje osładza jej nowy facet, który pojawia się na horyzoncie. Czy Judyta, która twierdziła, że nigdy w życiu nie zakocha się ponownie, złamie swoją obietnicę? Świetna książka o miłości nawet dla tych, którzy widzieli film.

Dom nad rozlewiskiem - Małgorzata Kalicińska

Choć książka kojarzy się z sielskim życiem, to jednak taka nie jest. To historia kobiety, która postanawia odnaleźć swoją matkę na Mazurach. Wraca do rodzinnego domu i tam powoli zapuszcza korzenie i odnajduje swoją tożsamość. Po trudach rozwodu ani myśli pakować się w kolejny związek. Jednak przystojny leśniczy jest w zasięgu ręki. Wspaniały romans o wyciszeniu i poszukiwaniu własnej ścieżki w życiu. Świetna jest również kontynuacja „Powroty nad rozlewiskiem”. Polecam także serial o miłości zrealizowany na podstawie dzieła Kalicińskiej. Jedna z najlepszych książek o miłości i wyciszeniu w ostępach mazurskich jezior.

Dom córek - Sarah-Kate Lynch

Czego by nie dotknąć tej autorki jest piękne, błyskotliwe i pełne miłosnych wątków. Dom córek jest o trzech… siostrach, które nigdy wcześniej się nie widziały, nie znały i nie miały pojęcia o swoim istnieniu. I nagle dziedziczą podupadającą winnicę w Szampanii. Każda z sióstr jest inna, każda z przetrąconym kręgosłupem. Autorka próbuje pokazać, jak nawet po największych życiowych dramatach, można się zebrać w sobie i od nowa naprawiać swoje życie. Nie ma takiej rzeczy, której nie dałoby się zmienić na lepsze. Sporo miłosnych wątków, szaleńczych namiętności, wiedzy na temat szczepów winorośli, z których powstają najlepsze szampany i ciężkiej pracy nad samym sobą.

Anna Karenina - Lew Tołstoj

Dramat psychologiczny z akcją w Sankt Petersburgu. Anna to kobieta spełniona, wspaniała żona i matka. Jej miłość niestety nie jest odwzajemniona przez męża. W pewnym momencie na swojej drodze spotyka Aleksego Wrońskiego i… wiadomo – zakochuje się bez pamięci. Dla tego uczucia jest w stanie opuścić męża i dzieci, naraża się tez na ostracyzm ze strony arystokracji. Anna Karenina - jako kochanka zaryzykowała wszystko, on - jej kochanek, niczym I tak na miłości tych dwojga pojawia się rysa, która będzie początkiem wielkiego dramatu. W filmowej roli głównej – Greta Garbo.

Spóźnieni kochankowie - William Wharton

Nie ma takiego ograniczenia wiekowego, żeby serce nie zabiło mocniej na widok drugiej osoby. Historia miłości także tej senioralnej. Napisana wartko historia osadzona w realiach Paryża. Wzruszająca fabuła i łapiące za serce watki niebanalnej miłości. Najlepsza książka o miłości nie tylko dla starszych czytelniczek, ale przede wszystkim dla tych młodszych. Daje wyobrażenie o tym, jak ich życie może wyglądać za kilka lat i że miłość jest w nim najważniejsza, bez względu na koszty i konsekwencje.

Przeczytaj również:

„Faceci z sieci”

„Faceci z sieci”

Dowcipna opowieść o miłości oraz dokładny przepis na znalezienie przez Internet ukochanego, według jasno sprecyzowanych kryteriów.

Czytaj dalej

Miłosny potencjał kobiety - recenzja

„Miłosny potencjał kobiety” - recenzja

Książka dla kobiet o kobiecym ciele i ogromnej przyjemności, jaką można z niego czerpać, dzięki przystępnie podanej taoistycznej wiedzy.

Czytaj dalej

Forum - komentarze i opinie:

Autor: Space Cowboy, Data wysłania: 2013-10-07,

A może wielka (wręcz kosmiczna) miłość, ujęta w krótkiej formie opowiadania science-fiction? Polecam, Drogie Panie: Roger Zelazny - Róża dla Eklezjastesa. Miłość przełamująca tabu, seks, poezja, biblijne proroctwa i dramatyczne zwroty akcji. Wzruszenia gwarantowane!

Autor: Telimena, Data wysłania: 2013-10-09,

A co myślicie o Panu Tadeuszu? Choć to lektura to miłości tam aż w nadmiarze.

Autor: Maga, Data wysłania: 2013-10-12,

Dla mnie taką książką jest "Gra w klasy" Cortazara i "100 lat samotności" Marquez,a, "Zaklinacz koni" Evans i "Kolor purpury" Alice Walker, można by jeszcze wymieniać... No i klasyk do poduszki, a więc "Przeminęło z wiatrem":)

Autor: Aga77, Data wysłania: 2013-10-15,

Nie słyszałam dotąd o tej Ayn Rand ale sobie przed chwilą poczytałam, że kongres amerykański orzekł że Atlas zbuntowany to najważnijesza książka po Biblii. Podobno bardzo popularna w Stanach, są nwet fankluby. Trochę mam obawy, czy się nie znudzę bo sporo w niej też filozofii, ale jeśli jest też fajny wątek miłosny, to może się skuszę, jeśli znajdę w bibliotece.

Autor: Katarzyna Gubała, Data wysłania: 2013-10-29,

Droga Ago
ja Atlas zbuntowany przeczytałam jednym tchem, jeśli tak można powiedzieć o książce, która ma ponad 1200 stron. Czytałam ją w tramwaju, przed snem, po kolacji i przed śniadaniem. Niech cię nie zwiedzie jej ciężar - to jedna z najlepszych książek o miłości. Każda z nas chciałaby, aby mężczyzna tak bezgranicznie kochał. Polecam ci gorąco.

Autor: szamanka, Data wysłania: 2013-10-29,

Hej,uważam, że dobra książka o miłości jest tylko jedna - "Mistrz i Małgorzata". Reszta to wtórna twórczość.

Autor: ja, Data wysłania: 2013-12-19,

Atlas zbuntowany Ayn Rand:) muszę ją przeczytać na filozofię:) co zresztą bardzo chętnie zrobię:)

Autor: Milena, Data wysłania: 2014-03-06,

50 twarzy Greya. Moim zdaniem to była fascynująca lektura :)

Autor: monisia, Data wysłania: 2014-04-09,

"Jeździec miedziany" Pauliny Simons

Autor: Iska, Data wysłania: 2014-06-08,

Północ i południe (North and South) Elisabeth Clegorn Gaskell

Autor: nikola, Data wysłania: 2014-09-21,

Czytałam "TAJEMNICA BRANSOLETKI" Margo Seila - polska autorka, świetna książka dla kobiet, jedna z najlepszych jaką czytałam w tym roku :) Troche romans, trochę powieśc przygodowa

Autor: Elania, Data wysłania: 2015-04-12,

"jeździec miedziany", "szmaragdowa tablica",

Autor: Magdalena, Data wysłania: 2017-01-31,

Ja uwielbiam książki Marty W. Staniszewskiej i Alicji Masłowskiej Burnos. Miłość, radość życia, wielkie rozterki i prawdziwe ludzkie emocje – oto czego od książek dla kobiet oczekują współczesne Czytelniczki. Tego w książkach obu Pań zdecydowanie nie brakuje – polecam

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin.
Faceci z sieci