Start / Blog / Jaką książkę o miłości polecacie?

Jaką książkę o miłości polecacie?

2013-11-22, 17

Jaką książkę o miłości polecacie?

Zdarza się, że mamy wolny wieczór, weekend, a nawet chęć wziąć jakąś ciekawą książkę na wakacyjny wyjazd. I co wtedy? I zaczyna się dyskusja o tym, czy lepsza książka miłosna, twarda fantastyka, a może krwawy kryminał? Co polecacie? Jaką lekturę wybieracie? Ja wybieram zwykle jakąś dobrą książkę o miłości.

I właśnie o tym będzie ten subiektywny ranking najlepszych książek o miłości.

Rozpytałam wśród przyjaciół, znajomych, a także kolegów i koleżanek w pracy. Stanowisko co do romansów jest bardzo podzielone. Jedni wolą wyciskacze łez, inni napisane z humorem współczesne opowieści o zwariowanych indywiduach. Ile głów, tyle było pomysłów. Każdy nosi w sercu jakąś książkę o miłości, którą poleci bez zastanowienia. Spisałam te propozycje i umieściłam poniżej. Nie wszystkie pozycje z tego spisu przeczytałam, niektóre lektury dopiero przede mną, a jedną to nawet napisałam sama. Przyznaję szczerze, że akurat pozycja „Faceci z sieci” wyszła z ust mojej najlepszej przyjaciółki. A skoro ona poleca, to nie mogę jej odmówić racji. Dlatego i owo współczesne miłosne dzieło się tutaj pojawiło.

A jaką książkę o miłości wy polecacie? Zapraszam do dyskusji. Chętnie przeczytam jakąś waszą propozycję, a może i moje tytuły miłosnych lektur zachęca was do czytania. Pozycji książkowych są setki, podobnie naszych gustów literackich. I na tym polega fenomen wyjątkowości każdego człowieka. Zatem czas, start.

Faceci z sieci

Faceci z sieci Katarzyna Gubała –  zabawne perypetie Karoliny, która dotąd nie trafiła na tego Jedynego. Za to miała szczęście do pijaków, wariatów i prostaków. Wiedziona resztkami rozsądku postanawia odmienić zły los. Bierze sprawy w swoje ręce i szuka miłości przez Internet. Na portalach randkowych aż roi się od szaleńców, maminsynków i wariatów wszelkiej maści. Liczne przygody miłosne tylko utwierdzają ją w przekonaniu, że facet jej życia, gdzieś tam jest. Tylko czy starczy jej siły, by przebrnąć przez ten męski cyrk wirtualnych randek?

Zaklinacz koni Nicholas Evans – wzruszająca historia o miłości do koni, dzieci i mężczyzn. Czego chcieć więcej?

Przeminęło z wiatrem Margaret Mitchell – wraz z wiekiem i doświadczeniem można zrozumieć na czym polega prawdziwa miłość i kiedy porywy serca przestają mieć znaczenie. Podobno (według mojej kochanej sąsiadki) najpiękniejsza książka o miłości, jaką kiedykolwiek napisano. Podobno…

PS Kocham cię Cecelia Ahern – bestsellerowa powieść o młodej wdowie, która próbuje otrząsnąć się po śmierci ukochanego męża. W znalezieniu sensu życia pomaga jej… nieżyjący mąż. Pozostawił jej po sobie listy. Po jednym na każdy kolejny miesiąc życia. Czyż nie piękne i wzruszające? Gorąco polecam tę miłosną historię.

Pożegnanie z Afryką Karen Blixen – jedna z najpiękniejszych książek o Afryce, miłości na Czarnym Lądzie i o tym, że interesujące historie warto szeptać sobie do ucha. Poza tym ten film z Robertem Redfordem, ech…

Bez mojej zgody Jodi Picoult – jak polecić tę książkę jednym słowem? Bezprecedensowa? Jedno dziecko poczęte po to, aby ratować życie drugiego dziecka (swej siostry). Gdzie leży granica miłości rodzicielskiej, siostrzanej, ludzkiej? Czy poświęcenie jednego życia kosztem drugiego to odwaga czy okrucieństwo.

Miłość w czasach zarazy Gabriel Garcia Marquez – podobno kręgów piekielnych było dziewięć. A ile jest oblicz jednej i tej samej miłości? Nieskończenie wiele. Książka o uczuciu, które trwa przez lata i z odcieni namiętności przechodzi w normalność, obojętność, wyrachowanie, spełnienie, a nawet szaleństwo. Do wyboru, do humoru.

Jesienna miłość Nicholas Sparks – on jest szalony, ona bogobojna. Dobrali się na zasadzie przeciwieństw. Spędzają ze sobą czas, ale czy przyznają, że uczucie, które się między tym dwojgiem pojawiło to właśnie miłość? Bestsellerowa książka o wielkim czymś, co mieszka w głębi naszego serca.

Anna Karenina Lew Tołstoj – nawet nudne życie może być czasami ekscytujące. Wszystko do czasu, gdy na drodze pojawia się przystojny hrabia. Doskonała historia miłosna o uczuciu, które z góry było skazane na porażkę. Ponadczasowa historia o tym, jak dosłownie zakochać się na zabój…

Weronika postanawia umrzeć Paulo Coelho – to powieść o miłości do samego siebie, o pracy nad sobą, o podróży w głąb siebie i o tym, co życiu nadaje sens. Tak naprawdę przecież łatwo umrzeć, ale o wiele trudniej jest zazwyczaj po prostu żyć.

Rozważna i romantyczna Jane Austen – zwykle w nas więcej jednego, bądź drugiego pierwiastka. O tym, jak nad tym pracować, jak się zmienić, jakie konsekwencje niesie jedna, bądź druga przeważająca w nas cecha opowiada ta ponadczasowa książka o miłości.

Saga o Ludziach Lodu Margit Sandemo - choć te 47 odcinków zaliczane jest do literatury fantastycznej, to wątków romantycznych jest w nich co nie miara. Książki te uzależniają, wciągają bez reszty i jeśli tylko spróbuje się po nie sięgnąć, utonie się w miłości do nich po uszy. Moja znajoma tę sagę gorąco poleca szczególnie jako miłosną lekturę na podróż pociągiem. Podobno z Sagą o Ludziach Lodu jest jak z Harlequinami – niby nikt ich nie czyta, a sprzedają się jak cieple bułeczki :-)

Źródło Ayn Rand – prawdziwej miłości nie zniszczy zawiść, oszustwa, ani pieniądze. Kiedy pewien architekt, pełen wiary we własne siły, postanawia pokochać pewną kobietę, to nic nie jest w stanie stanąć mu na drodze. Jaki wynik jest wojny jednostka kontra wszechświat? Uwierzcie mi – zapierający dech w piersiach. A ile w tym zwierzęcej namiętności…

Przeczytaj również:

Najlepsze książki o miłości - najpiękniejsze romanse

Najlepsze książki o miłości

Te o tej szczęśliwej i tej mniej…

Czytaj dalej

Książka na prezent dla koleżanki, kolegi

Książka na prezent dla koleżanki, kolegi...

Absolutne Top 16 propozycji na polecane książkowe prezenty.

Czytaj dalej

Forum - komentarze i opinie:

Autor: piekna_mary, Data wysłania: 2013-11-22,

Do zestawienia dodałabym jeszcze klasyczne "Dzieje Tristana i Izoldy";-) Siła miłości tytułowych kochanków była tak wielka, że nawet po śmierci z ich grobów wyrastały głogi, które zrastały się ze sobą...

Autor: piekna_mary, Data wysłania: 2013-11-22,

Aha, no i jeszcze "Noce w Rodanthe" Sparksa – piękne, porywające, dramatyczne - ryczałam jak bóbr podczas lektury

Autor: Maga, Data wysłania: 2013-11-22,

Dla mnie jedną z najpiękniejszych książek o miłości jest "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa. Ta miłość, która wzruszyła nawet Wolanda, przybyłego prosto z piekła do o wiele bardziej piekielnej Moskwy z lat XXX-tych, czasów szalejącego stalinizmu. Historia miłości zbuntowanego pisarza, zwanego Mistrzem i pięknej Małgorzaty, która dla swego ukochanego nie zawahała się stać wiedźmą i gospodynią szatańskiego balu...
Poza tym "Gra w klasy" Cortazara... Niełatwa to lektura, ale daje do myślenia.
"Oskar i Pani Róża" Érica-Emmanuela Schmitta - o miłości pomiędzy umierającym chłopcem i starszą panią - wolontariuszką.
"Wichrowe wzgórza" - zawsze, gdy czytam o śmierci Kate i rozpaczy Heathcliff'a, który musi teraz żyć "bez swego serca" przechodzą mnie dreszcze.
"Spowiedź Chinki" Pearl E. Buck (laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1938) - trochę z obcego kręgu kulturowego, ale mnie to akurat bardzo interesuje. Historia o dorastaniu i dojrzewaniu do miłości i wolności, żeby było zaskakująco - w zaaranżowanym przez rodziców młodych ludzi małżeństwie.
"Córka nastawiacza kości" Amy Tan. O relacji matki, córki, związkach z mężczyznami, które z tej pierwszej wynikają. O tym jak budująca i jak niszcząca może być miłość.
"Przepiórki w płatkach róż" Laury Esquivel - o namiętności do mężczyzny i sztuki kulinarnej oraz tej samej autorki "Malinche. Malarka słów" - opowieść o Mallinali, bohaterce indiańskich (azteckich dokładnie) mitów i podań, o jej miłości, jej życiu i talentach.
I na koniec jeszcze "Tulipanowa gorączka" Deborah Moggach. Ta książka przenosi nas do Holandii w czasy Rembranta i Vermeera, gdy młody malarz dostaje zlecenia namalowania portretu młodej żony bogatego kupca.
Serdecznie polecam:)

Autor: Bujaczek, Data wysłania: 2013-11-23,

Z tych podanych zdecydowanie za: Zaklinacz koni, Ps. Kocham Ci,ę, Bez mojej zgody, Faceci z sieci (swoją drogą, czyta się ją rewelacyjnie!), Jesienna miłość, Weronika postanawia umrzeć.

Ja bym jeszcze dodała np. "Idealnie dobrani" McKenzie, "Błękitny zamek" L.M. Montgomery, "Poczekajkę" K. Michalak. Jest tego więcej oczywiście ;)

Autor: anikatera, Data wysłania: 2013-11-24,

Też lubię książki o miłości, szczególnie tej trudnej, przy której można się dobrze wypłakać. Nie czytałam żadnej z tych książek, ale kilka mam w planach. PS Kocham Cię oglądałam film, urocza historia, ale pewnie nie oddaje całego piękna książki. Z tej tematyki poleciłabym Ci: Charlie St. Cloud. :D
pozdrawiam
Ania P. z anikateraa.blogspot.com

Autor: Katarzyna Gubała, Data wysłania: 2013-11-25,

Zgodzę się z wami wszystkimi Dziewczęta. Każdy tytuł piękny i po każdy warto sięgnąć. Czasami po prostu warto się wypłakać nad lekturą, a czasami rozbawić. Nigdy nie jest to jednak czas stracony.

Autor: Julka, Data wysłania: 2013-11-25,

Polecam książkę Piećdziesiąt twarzy Greya - o miłości i nie tylko. Takie napięcie i tyle uczuć na raz, że od razu chce się być dotykaną.

Autor: iga, Data wysłania: 2014-01-17,

O miłości poleciłabym trzy książki: "Dlaczego nie poczekałaś" (Wera Gorczyńska), Jedwab (Alessandro Baricco) i Robi się coraz później (Antonio Tabucchi).

Autor: renka, Data wysłania: 2014-01-17,

A ci Faceci z sieci śmieszni. Podobali mi się. Dzięki za podpowiedź. I za Zaklinacza koni też. Płakałam pół niedzieli. A Grey mi sienie podobał. W sumie tylko o seks im tam chodzi. Gdzie tu miłość?

Autor: tiggy, Data wysłania: 2015-01-04,

moim zdaniem jedną z piękniejszych książek o miłości, jaką miałam okazję przeczytać jest książka Evansa "list" Wzruszająca opowieść o tym, jak życie wystawia miłość na próbę.

Autor: fire, Data wysłania: 2015-02-01,

a mnie się podobała bardzo książka Anny Todd After, ciekawa historia, trudna miłość i fantastycznie opisany wątek seksualny.

Autor: zacchy, Data wysłania: 2015-05-23,

Polecam "Continuum" Kamila Bracha, mało znanego autora. Pozornie o podróżowaniu w czasie i zmienianiu rzeczywistości, ale tak naprawdę o uczuciach, decyzjach, emocjach. Czytałam w pociągu i nawet nie wiem, kiedy minęła mi podróż :)

Autor: moniquee1, Data wysłania: 2015-05-28,

ja od siebie dorzucam bardzo przyjemny, motywujacy poradnik Mirandy Kerr "Doceń siebie" mysle, ze obowiazkowa pozycja dla kobiet, a juz szczegolnie dla tych, ktore maja problemy z samoocena ;)

Autor: Mały kwiat, Data wysłania: 2015-09-28,

Dorzucę trochę fantastyki. Tak tak, fantastyki :) Książka Marii Bucardi "Mroczne góry" zawiera wątek miłosny i jest napisana właśnie w klimacie fantastyki. Przyjemnie się czyta :)

Autor: margaretka, Data wysłania: 2015-11-10,

"After. Bez siebie nie przetrwamy". Piękna książka o miłości. Bardzo ciężkiej miłości, która nie zawsze niestety wygrywa... Nie przepadam za książkami o miłości zawsze są takie...mdłe. Na tą książkę trafiłam na jakimś forum. Kupiłam ją sobie w matrasie przy okazji innego zamówienia. Niewiarygodne, że tak znają klientów, że Pani zdziwiła się, że zamawiam książkę tego typu:). Nie żałowałam. Książka o miłości inna niż wszystkie....

Autor: semma, Data wysłania: 2016-03-07,

Ja mogę polecić serdecznie "Żywą wodę" Jana Parandyka, znajdzie się tam również coś dla wielbicieli fantastyki.

Autor: BookMaster.pl, Data wysłania: 2016-10-18,

Cześć, my kochamy Bridget Jones!

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin.
Faceci z sieci