Start / Porady od serca / Dotyk – przekaźnik miliona emocji

Dotyk – przekaźnik miliona emocji

0

Dotyk – przekaźnik miliona emocji

Jest wyrazem miłości, czułości, współczucia i zaufania. Mało z nas zdaje sobie sprawę, ile dobrego w naszym życiu czyni dotyk.

Warto go dostrzegać

Czułe gesty są prawie niezauważalne. Pocałunek w czoło, uścisk dłoni, poklepanie po ramieniu. A tymczasem to wszystko jest dotykiem, który należy do części składowych okazywania sobie partnerskich uczuć. Jeśli jest nam źle, marzymy o tym by partner nas przytulił. Większość kobiet nie wyobraża sobie seksu, który nie jest poprzedzony zmysłowym kontaktem ciał kochanków. Jakikolwiek by on nie był, dotyk spełnia w związku rolę przekaźnika emocji. Dobrze, jeśli zastanowimy się czy dotyk w naszym związku też występuje, jakie przybiera formy, czym był kiedyś, a co dla nas znaczy teraz. Po prostu spróbujmy go dostrzec i docenić.

 

Pierwsza oznaka zaufania

Kiedy poznajemy drugą osobę, znajomość zwykle rozpoczynamy od uścisku dłoni. To powitanie, swoiste pozwolenie na komunikację między ludźmi. Para potencjalnych kochanków, która dopiero co się poznała, również swoją relację zaczyna od dotyku. To wielki początek erotycznej drogi. On musnął jej dłoń, ona przelotnie dotknęła jego łokcia. Zwykle na początkowym etapie znajomości prawie każda forma dotyku jest zauważana i analizowana, szczególnie przez kobiety: czy dotykał, bo mu się podobam, czy głaskał mnie, bo jest zainteresowany, czy odgarnął kosmyk włosów z mojej twarzy, bo ma ochotę na następną randkę. Właściwie każde, nawet najdrobniejsze gesty cielesne wykonane przez partnera można potraktować jako wyraz zainteresowania. Kobieta, która na nie pozwala, daje mężczyźnie przyzwolenie – tak, ufam ci, jestem zainteresowana kontynuowaniem tej relacji, mam na ciebie ochotę.

 

Pocałunek – najważniejsza gra wstępna

Kiedy już para ma za sobą muśnięcia dłoni, zaczyna wchodzić na wyższy poziom emocjonalny. W nowotworzącym się związku pojawiaj się pocałunki. Najpierw ten pierwszy i najczulszy – na pożegnanie, na powitanie. To on mówi wszystko – tak, od teraz będziemy się spotykać, jesteśmy sobą zainteresowani. Pocałunek to pieczęć. Pierwsze spotkania ust obojga wywołują wielkie dreszcze i podniecenie. To coś nowego i pociągającego. Kryją za sobą obietnicę. Jeśli na tym etapie pocałunki są dla obu stron satysfakcjonujące, kochankowie zaczynają myśleć o dalszym, bardziej zaawansowanym kontakcie cielesnym.

 

Ciało – przewodnik uczuciowych bodźców

Kiedy etap poznania mamy za sobą, para decyduje się na zbliżenie. Jest to kulminacja tego, co dotąd działo się pomiędzy obojgiem. Namiętność sięga zenitu, następuje szał ciał. Zwykle nazywamy ten etap seksualna przygodą.

W zależności od tego na jakim etapie jest związek, intensywność dotykowych doznań zmienia się, ale nawet po wielu, wielu latach może być satysfakcjonująca.

 

Wyraz empatii to drobne gesty

Dotyk, to nie tylko jednak bliskość dwóch ciał. To także sposób na okazywanie emocji każdego dnia. Poranny pocałunek, przytulenie, gratulujące poklepanie po plecach. Im więcej tych drobnych, codziennych gestów pomiędzy partnerami, tym lepsze świadectwo dla związku. W wieloletniej relacji dotyk jest potwierdzeniem myśli – jestem z tobą, wiem, że to dla ciebie ważne, masz we mnie oparcie. Zwykle nawet czułe pogłaskanie po dłoni lub plecach to po prostu powiedzenie drugiej stronie – kocham cię.

 

Pozawerbalny łącznik w ciężkich momentach

Zapotrzebowanie na dotyk wzrasta wraz z nieszczęśliwymi wypadkami, trudnymi chwilami, chorobą. Wtedy partnerzy okazują sobie za pomocą dotyku współczucie, wsparcie, zrozumienie i tolerancję. Dotyk w takich momentach jest przekaźnikiem siły, pozytywnej energii. Uścisk lub przytulenie zwykle zdaje się mówić: jestem tu z tobą, masz we mnie oparcie.

 

Zauważaj i dodawaj

Warto przyjrzeć się dotykowi we własnym związku. Czy ciała partnerów spotykają się wyłącznie podczas seksu? Czy pocałunki oznaczają zazwyczaj tylko grę wstępną, ale brak ich w codziennych sytuacjach. Kiedy ostatni raz partnerzy obejmowali się czule i wyrażali w ten sposób swoje emocje. Spróbuj prześledzić swój cały dzień w związku. Czy towarzyszą mu pocałunki z rana, po powrocie z pracy, wieczorem. Kiedy czujesz, że dotyku jest najmniej. Kiedy pragniesz by on się pojawił? Powiedz o tym partnerowi i pracuj nad tym, żeby czułość była częścią składową codzienności.

 

Wyobrażenie dotyku

Jeśli bark ci w tej chwili połówki pomarańczy to zastanów się, jakie formy dotyku chciałabyś, aby się w tym upragnionym związku pojawiły. Wbrew pozorom to trudne pytanie. Nie chodzi tylko o namiętne pocałunki i porywający seks. Jak wyobrażasz sobie dotyk na co dzień? Czy sama umiesz pokazywać emocje dotykiem? Czy dotykasz swoich bliskich, znajomych? Jak chcesz by swoją czułość okazywał ci potencjalny partner? Jeśli odpowiesz sobie na te pytania, to najprawdopodobniej doskonale odnajdziesz się w przyszłym związku. Kobieta, która wie, jak chce być dotykana to skarb dla partnera. Wystarczy, że mu o tym powie…

Przeczytaj również:

Masaż erotyczny

Masaż erotyczny

Klasyczny czy relaksacyjny? A może gorącymi kamieniami? Jaki masaż wybrać dla dwojga?

Czytaj dalej

Seks po długiej przerwie - jak pokonać lęk

Seks po długiej przerwie

Strach przed seksem po długiej pauzie jest normalny. Sprawdź, jak go pokonać.

Czytaj dalej

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin.
Faceci z sieci